2020 Tüm Dünyanın Ortak Virüsü: Corona & Tüm Dünyanın Ortak Çalışma Alanı: Evler

Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim yalnızca iş saatlerinde yetişemediğimiz derslere kaydolmak ve dersleri izlemek kavramı iken uzaktan çalışmakta raporluyken ya da mesai olarak çalıştığımız bir iş olarak algılıyorduk özellikle biz beyaz yakalı çalışanlar.

Şimdi dünyayı etkileyen virüsün etkisiyle, yaşamımıza günlük hayatımıza birleştirdiğimiz çalışma şeklimiz veya öğrenim yöntemimiz oldu ve ileriki zamanlarda daha da etkilerini görüyor olacağız.

Ben 2017 yılının Ağustos ayında Beyaz Yakalı çalışan olmayı bıraktığım tarihten bugüne kadar “homeoffice” yöntemiyle çalıştım ve şimdi ofisim olmasına rağmen evden devam ediyorum. Bu nedenle burada sizlere edinilmiş tecrübelerimi ve yaşanmış hikayemi paylaşmak istedim.

Toplam 1 sene kadar evden çalıştım ve devam ediyorum.

#evdekal hastaglariyle boy boy fotoğraflarını çekip paylaşan sanatçıların gibi büyük devasa bir evden bahsetmiyorum :)) küçük 2+1 ve net 60m kare kadar olan kutu gibi evimden bahsediyorum. Ortalama her beyaz yakalının evinden çalışmasını deneyimledim ve bu deneyimlerimin bugün işinize yarayacağını düşünerek yazıyorum. Evden çalışma konusunda uzmanlardan gelen birçok paylaşım mevcut elbette, ben birbirine yakın imkanlara sahip kişilerin deneyimlerinden yola çıkmanın daha iyi olduğunu öğrenenlerdenim.

Buyrun deneyimlerim,

Deneyimlerimden bahsetmeden ne kadar ortak hayata sahibiz görün isterim; evliyim ve evde iki kişi yaşıyoruz. Hatta eşimin de bazı zamanlar uzaktan çalıştığını ve çalışma haftasının 5 gününün neredeyse 2 gününü birlikte çalıştığımızı düşünürsek, bugün ki #evdekal konumuza epeyce yakın 🙂 

  • Yolda geçen zamanı kahvaltıda geçirin.

İşe gittiğiniz saatte uyanmanıza gerek yok belki AMA mutlaka erken uyanın, yolda geçen zamanınızı evde kendinize, eşinize ya da çocuklarınıza güzel bir kahvaltı hazırlayarak geçirin. Poğaça, simit, hazır kahvaltılardan sıkılmamış mıydınız? alın size zaman güzelce yumurtanızı kırın, haşlayın ve söğüş tabağınızı hazırlayın. Aile sayınız kalabalık ise, herkesin kahvaltısını bitirmesini beklemeyin lütfen, işiniz başlıyor.

Haydi köşenize çekilin ve tüm aile bireyleri buna uyması için plan çizelgesi yapın ve asın hem de buzdolabına asın….

  • Spor yapma alışkanlığınız var ise hangi saatlerde yapıyorsanız yine o saatlerde yapın düzeninizi bozmayın.

 

  • Yataktan uyanır uyanmaz gecelik, ev giysileri yatak odanızda bırakın ve orayı hemen terkedin.

Bunu ilk günler yapmak zor gelecek hatta biz beyaz yakalılar özlemini çektiğimiz serbest kıyafet, oh ne rahatlık diyeceğiniz günler fakat 2. Günün sonunda “tembellik” haline gelecek, uyanamamaya başlayacak, miskinlik yapacaksınız. Biliyorum çünkü ben yaptım 🙂

Yataktan kendinizi atar atmaz işe gider gibi olmasa da dışarıda giydiğiniz triko kazak, tişörtler, altına giyeceğiniz spor taytlar ya da spor pantolonlar takacağınız bir küpe ya da kolye sizi güne hazır hale getirecektir.

Bu arada benim gibi günlük evde makyaj yapmayı sevmeyenlerdenseniz, bir göz kalemi ve ufak bir allık sizi işyerine gelmişsiniz gibi kendinize getirir.

Veeee yatak odasının kapısını kapatın, yatağınızı görmeyin….

Yazının devamı geliyor…

 

Bu yazı 2020 kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2020 Tüm Dünyanın Ortak Virüsü: Corona & Tüm Dünyanın Ortak Çalışma Alanı: Evler için 1 cevap

  1. Gizem O. der ki:

    Güzel bir bilgi paylaşımı. Umarım bizde çok alışmadan korona virüsü dünyayı terk eder.

    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir