Devamı 2020 Tüm Dünyanın Ortak Virüsü: Corona & Tüm Dünyanın Ortak Çalışma Alanı: Evler

 

  • Lütfen ev dağınıkmış, mutfakta bulaşık kalmış bunlara takılmayın. İşinize evde ki sessizliği sağlamaya çalışın.

Bir süre evi toparlayıp devamlı bir şeyi temizlerken kendimi buluyor masaya işimin başına geçmem 15-20 dk geçe kalıyordu. Bu durum ilk günlerde olacaktır ama lütfen kendinizi sınırlayın. Her zaman olduğu gibi akşam saatlerinde, ya da 1 saat erken kalkıp yapacağınız ufak günlük temizlikler ve büyük temizlikleri hafta sonuna bırakın.

Hatta aile içinde dayanışma zamanın vakti bu vakittir! İş paylaşımı yapın, eşiniz var ise çocuklarınız her biri işin ucundan tutup yardım ederse işiniz daha kolaylaşacaktır.

  • Unutmayın evinizdesiniz… Yani 09:00-18:00 arası mesai saatlerinizde en verimli geçirdiğiniz zaman kısıtlı kalabiliyor ama evinizde bilgisayarınızda birikmiş işlerinizi yapmanın tam zamanı emin olun ki, bu düzene alıştığınız zaman biriktirdiğiniz ertelediğiniz işleri daha hızlı bitiriyorsunuz, bunu yapın.

 

  • Öğle yemeği….

Masadan uzaklaşın! işkoliklik yapmaya gerek yok vaktinizi verimli geçirdiğinize inanıyorsanız, bilgisayarınızı kapatın ve odanızı havalandırın.

İş hayatının bize zorladığı ve düzgün sağlıklı yapamadığımız her kahvaltının acısını çıkardığımız öğle saatlerine itelediğimiz yemek yeme alışkanlığı, artık mecbur değilsiniz. Ben özellikle evde sağlam yapmaya başladığım kahvaltılar sonrası öğünlerim 2 ye düştü ve öğle yemeğinden sonra gelen uyuşukluk, o uyku hali saat 15:00 den sonra “kahve içelim ayılalım” sözü tam anlamıyla bize dayatılan bir görev olduğunu anladım.

Ben evde bu saatlerimi akşam yemeğimi hazırlayarak geçirdim hem de müzik dinleyerek (stresi uzaklaştırıyor) ya da hafta sonu hazırladığım yemek var ise, balkonumda bitkilerimle vakit geçirmek ve telefonda arkadaşlarımla konuşmayı tercih ettim. Siz de akşam için yemeğiniz var ve çocuğunuz yoksa, bahçeye, balkona çıkın havanız değişsin, biraz yoga yapın ya da şu sıralar ihtiyacımız olan mutluluk hormonu salgılamak için açın müziği dans edin 🙂 bol bol.

  • Raporlama, akşam saatleri

Akşam saatinde de eve dönüş ve çocukları okuldan almak gibi bir aceleniz yok bu konuda hemfikiriz. Bu sebeple lütfen 18:00 de hemen bilgisayarınızı kapatmayın. Hatta bir süre verimli çalışamayacağınız için burada hem işvereniniz hem çalışma arkadaşlarınız hem de kendiniz için özverili olun. Tüm gün ne yaptığınızı kendinize ve gerekli görürseniz yöneticinize raporlayın. **Bu raporlama işlemi yarın Corona virüs salgını azaldığında iyileştirmeler başlayıp ofislerinize döndüğünüzde sizin yaptığınız işleri tek tek gösteren raporlamalarınız iş yerinizde ki başarınızı mekan ayırt etmeden yaptığınızın bir göstergesi olacaktır. Yarın yapacaklarınızı listeleyin ve görebileceğiniz bir yerde bulundurun. Her akşam bu raporlama ve “to do list” yaparsanız işlerinizin kolaylaştığını ve sıralı hale geldiğini birkaç gün sonra göreceksiniz.

Not: Çocuklu ailelerin işlerinin daha karmaşık olduğunu düşünerek size fikir vermek gibi endişem olamaz. Çünkü her evin her ailenin düzeni, kuralları kendisine göredir. Lakin arkadaşlarımdan gözlemlediğim ve öğrendiğim kadarıyla, çocuğunuz / çocuklarınız kuralları anlayabilecek yaşta ise (Pazartesi günü itibariyle onlarında derslerinin başlayacağını düşünürsek) belli saat aralığında iş paylaşımı yaptırabilir ve her mesai sonrası evinizde, bahçenizde ailecek yapacağınız sürpriz bir etkinliğin onları beklediğini söyleyebilir, çocuklarınıza havuç ilişkisiyle evi idare edebilir duruma gelebilirsiniz.

 

Akşam vakti o kadar hızlı geliyor ki!

Bu dönemde ailenizle kaliteli vakit geçirin, birbirinizi yormayın üzmeyin….

Herkese bu değişikliğin yaşandığı dönemde kolaylıklar dilerim, sağlıkla kalın.

 

Bu yazı 2020 kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir