Online Mülakat Deneyiminiz var mı?

Evden çalışmaya başladığımız bugünler de devam eden işlerimizin arasında özellikle meslektaşlarım insan kaynakları çalışanları ilk görüşmelerini online olarak gerçekleştirdi ya da gerçekleştirmeye başlayacak.

İş hayatımızın çalışma saatleri, mekanı aslında tüm çalışma şeklimiz yön değiştiriyor. 4.0 Endüstrisinde beklenen çalışma çeşitliliği gelmiş durumda. Online mülakat, online eğitim ve online toplantılar bunlardan birkaçını oluşturmaktadır.

Online mülakat, eğitim ve toplantıların yabancısı olduğumuzu düşünmüyorum önemli olan kullanacağımız programları bilmek ve birkaç deneyim elde etmektir.

Daha öncesin de çalıştığım firmalarda ve şimdi ise danışmanlığını yapmış olduğum iş ortaklarımın onayı ile sık sık Online mülakatı tercih etmekteyim.

İnsan kaynakları danışmanı olarak, öncelikle zamanı verimli kullanmayı, adayın maddi ve manevi yorgunluğunu sıfıra indiren hızlı bir yöntem olduğuna inanıyorum. Uygulamanın her kesime yayılmasının zamanı ise oldukça yakın.

Online mülakatların hızla yaygınlaşması hiç uzak değil, peki siz başvurduğunuz ilan için uygun aday olarak online mülakata davet edildiğinizde ne kadar hazırsınız?

  1. Davet edildiniz, haydi kamerayı açın.

Online mülakat öncesi İK yetkilisi size öncesinde bir e-mail ya da telefon yoluyla hangi programı kullanacağını ve görüşmenin saat kaçta gerçekleşeceğini bildirmektedir. Kullanılan program genellikle “Skype” ya da “Google Hangouts” yazılımları olmaktadır. Eğer bu programlar yok ise mutlaka cep telefonunuza ya da bilgisayarınıza bu uygulamaları indirmelisiniz.

 Mülakat başlamadan önce yapmanız gerekenler;

  • Online mülakat yapacağınız bu programları daha önceden kullanmadıysanız mutlaka yardım alın ve test edin.
  • Arka fonunuz instagram sayfanıza ekleyeceğiniz selfiniz gibi hoş görünmeli ama bir Linkedin profili gibi temiz, net olmalıdır.
  • Kulaklık en önemlisi, kulaklığınızı önceden test edin. Bilgisayarınızın sesini kullanmak yankı yapabileceği için İK dan gelecek soruları doğru anlamanızı zorlaştırabilir.
  • Bulunduğunuz mekan sessiz olmalı, evdeyseniz evdeki aile bireylerinize bilgi vermelisiniz, aniden gelen bir ses ve tepki dikkatinizi dağıtacaktır.

2. Mülakat başladı, siz hazır mısınız?

Aklınızda takılı kalan hiçbir konuya izin vermeyin. Bunun için mülakata gireceğiniz ortamı min. 10dk öncesinden hazırlamış olmalısınız. Aynen, 10-15 dk öncesinden mülakat yerine gittiğiniz gibi 🙂

  • Cep telefonunuz, arkadaşınız mı arıyor hem de mülakat ortasında Cep telefonunuzu sessize alın, görüşmeye aksaklık yaşamadan başladığınız an masadan uzaklaştırın ve sessizde kalmasına özen gösterin.
  • Kıyafet; Evinizde rahat olabilirsiniz ama unutmayın ki görüşmeye geldiniz

Mutlaka saçınız, sakalınız, kıyafetinize özen göstermeli yüz yüze mülakata gittiğiniz gibi hazırlanmalısınız.

Kıyafet konusunda genellikle bedenin alt bölümü görünmediği için üst gövdesini kurumsal olarak hazırlayıp online mülakata katılan adaylar mevcut. Araştırmalar ve deneyimlerime göre tam olarak kurumsal giyinmemiş adaylar ekranda teknik bir aksaklık olduğunda ya da bir şey almak istediği zaman ekranı kapatıyor, unutuyor ya da panikleyip bağlantıyı kesiyor. Sonra tekrar bağlanma sorunu, adayın dikkatinin dağılması, görüşmecinin motivasyonun azalması mülakatınızın seyrini değiştirmektedir. Bu sebeple, normal mülakata nasıl hazırlanıyorsanız o şekilde hazırlanmalısınız.

Kamerayı açabilir ve mülakata başlayabilirsiniz.

Online mülakatta beden dilinizi nasıl kullanmalısınız? Hangi sorular sorulmaktadır? Soruların cevaplarını gelecek yazımda sizinle paylaşıyor olacağım.

Şimdiden mülakata katılacak tüm adaylara başarılar dilerim.

Sağlıkla kalın…

 

 

Bu yazı 2020, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir