Geçmİşten günümüze…

18. yüzyıla dayanan bir geçmişten bahsediyoruz. İnsan kaynaklar’ının doğuşu… Beden gücü temeline dayanan bir yapı aslında.

Bugün mavi yaka olarak tarif ettiğimiz kitlenin yapmış olduğu üretimi nasıl daha fazla ve verimli kılarız, çalışanlarımızın performansını ve motivasyonunu nasıl daha yükseltebilirize odaklandı. Devrinin savaş devri, devrimin ise sanayi devrimi olduğu zamanlar.

Örgütsel başarı ve örgüt bilincinin sürekliliği temel prensipleri oluşturuyordu. Öncüleri olarak bilinen Robert Owen (1771-1858) ve Charles Babbage (1791-1871) isimli iki insanın Avrupa’da ortaya koymuş oldukları fikirler üzerine inşa edildi.


Tek bir temel prensip üzerine inşa ediliyordu herşey. Ü-RET-MEK !!!

18. yüzyıldan beri üretimin, gelişmenin en öncü en başarılı olmanın bilincinde olan bütün dünya devletlerinin var olma çabalarının temel prensibi olan kavram.

 

Bugün geldiğimiz noktada ise durum çok farklı sayılmaz, sadece şartlar çok değişti ama olgu hep aynı kaldı, yanlarına temel kavramlar üretildi ama değimeyen tek bir gerçek var ki üretim olmadan var olmak mümkün değildir.

 

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir